
Zupa brokułowa
Zupa brokułowa po raz kolejny skradła nam serce, przede wszystkim mojej córeczce – wielkiej fance brokułów.
Często robię krem z brokułów z tego przepisu – poprostu uwielbiamy go – z dużą ilością grzanek, pachnąca czosnkiem, ale ta, dzisiejsza brokułowa to taki fajny, smaczny zamiennik pomidorówki gotowanej na rosole 😉
Zupa brokułowa:
– 1 i 1/2 litra bulionu drobiowego ( użyłam rosołu z dnia poprzedniego )
– 2 duże ziemniaki
– 2 średnie marchewki
– 1 brokuł ( 500 g)
– 1 łyżka mąki pszennej ( do zagęszczenia zupy )
– natka pietruszki lub koperek
– sól, pieprz
– dodatkowo śmietanka kremówka 30%
Rosół ustawiamy na średniej mocy gazu – doprowadzamy do wrzenia.
W międzyczasie ziemniaki obieramy i kroimy w niedużą kostkę.
Marchewkę obieramy i kroimy w półtalarki.
Warzywa dodajemy do rosołu. Gotujemy ok. 20 min, aż warzywa zmiękną.
Brokuła oczyszczamy i dzielimy na mniejsze różyczki. Dodajemy go dopiero jak marchewka będzie miękka i gotujemy całość jeszcze 10 min.
Doprawiamy solą, pieprzem.
Mąkę mieszamy z 3 łyżkami kremówki i 1 łyżką wody – dodajemy do zupy, cały czas mieszając.
Na koniec, do zupy wrzucamy posiekaną natkę pietruszki lub koperek.
- Jeśli zostało nam mięso z rosołu to możemy je dodać pod koniec gotowania – zupa będzie bardziej treściwa.
Smacznego 🙂


8 komentarzy
primipiatti_u
Spróbuj koniecznie ☺️
Małgosia
Uwielbiam brokuły i zupy brokułowe 🙂
Klaudia / Ja Zwykła Matkaa
Bardzo lubimy brokuły, krem często u nas gości. Twój przepis brzmi przysznie :), wypróbuję w najbliższym czasie 🙂
Sylwia
Też lubię robić krem z brokułów! Z przyjemnością wypróbuję Twój przepis! 🙂
primipiatti_u
Mój starszak ma to co Ty ? przejadł sie brokułami, za to młodsza nadrabia za brata ?
Karolina / Nasze Bąbelkowo
Kiedyś lubiłam brokuły, teraz toleruję je tylko jako jeden z dodatków do pizzy 😉 Może po prostu mi się przejadły – ale niewykluczone, że jeszcze do nich wrócę 🙂 Natomiast zupa wygląda pysznie i jestem przekonana, że tak samo również smakuje 🙂
primipiatti_u
1) wystarczy dodać mleko – ja mleka nie dodaje, bo domownicy mleka nie moga, za to dodaje śmietankę kremówkę – podobnie działa, za to mniej uczula ?
2) u mnie mowi sie „drzewka” na inną odmianę brokuła – te tradycyjne, wyglądające jak kalafior – to je dzieli sie na różyczki ?
Maciej Wojtas
1) Pytanie techniczne: jak pozbyć się zapachu podczas gotowania brokułów? 🙂
2) „Brokuła oczyszczamy i dzielimy na mniejsze różyczki.” Nie znałem tego określenia. U nas to „drzewka” 😉